Autor Lars Mytting napisał cieszącą się dużą popularnością książkę „Hel ved” (książka o paleniu drewnem), która oferuje porady na temat istotnych aspektów do rozważenia, kiedy rozniecasz ogień.
TYP 1
POWIETRZE!
Drewno spala się w najlepiej, gdy dopływ powietrza jest całkowicie otwarty , a płomienie są dość intensywne. To powoduje również zmniejszenie emisji zanieczyszczeń, ponieważ cząsteczki gazów po prostu spalają się i wytwarzają ciepło. Kiedy dom jest ciepły, temperatura w pomieszczeniu regulowana jest przez ilość spalanego drewna, a nie przepustnicę powietrza.
TYP 2
NIEWIELE DYMU TO DOBRY ZNAK
Oczekujesz, że z twojego komina wydobywać się będzie mało dymu. Jeżeli dym nie ulatuje swobodnie, oznacza to że zawiera gazy o wysokiej energii, które nie zostały dopalone.Dlatego dobrym pomysłem jest, aby wyjść na zewnątrz i spojrzeć na dym z komina. Gęsty, czarny dym to znak, że spalanie nie jest optymalne, ponieważ ogień w piecu opalanym drewnem nie jest intensywny. Gdy piec spala drewno optymalnie, z komina wydostaje się tylko trochę dymu o przyjemnym zapachu.
TYP 3
CZYSTY PIEC NA DREWNO TO CIEPŁY PIEC
Usuń sadzę z wnętrza pieca i rury dymowej raz w roku lub w razie potrzeby. Dzięki temu piec będzie lepiej grzał. Warstwa sadzy, nawet grubości kilku milimetrów, zmniejsza efektywność pieca, ponieważ ciepło nie jest odprowadzone przez żeliwo, ale unosi się do komina i dalej na zewnątrz. Czyść piec częściej, jeśli spalasz dużo drewna sosnowego, które pozostawia więcej sadzy niż w przypadku innych rodzajów drewna.
TYP 4
RÓŻNE GATUNKI DREWNA ZAPEWNIAJĄ RÓŻNE POZIOMY CIEPŁA
Twarde gatunki dostarczają więcej ciepła niż lżejsze o takiej samej objętości, ale z kilograma, różne rodzaje drewna oddadzą tyle samo ciepło, a przy tym lżejsze rodzaje drewna są często tańsze w zakupie. Lżejsze rodzaje drewna są doskonałe jako drewno kominkowe, szczególnie na chłodne noce na początku i na końcu zimnych pór roku. Zapewniają one czystsze spalanie bez zamiany domu w saunę, palą się szybciej, a uzyskany węgiel drzewny, pozostawiony w palenisku, może być spaliony razem z polanami z twardszego rodzaju drewna.
TYP 5
OGRZEWANIE PRZEZ NOC
Bardzo niewiele kominków na drewno może działać więcej niż dwie do trzech godzin na jednym załadunku drewna. Stary sposób polegający na przymknięciu dopływu powietrza tak, że drewno będzie się tlić całą noc, jest źródłem zanieczyszczenia i stwarza ryzyko pożaru komina. Ponadto, bilans wykorzystania drewna będzie słaby, ponieważ energia grzewcza w nim zawarta nie będzie dobrze spożytkowana. Ostatnim wieczornym ładunkiem powinny być większe polana twardego drewna, które będą się paliły normalnie. Nawet jeśli ogień zgaśnie, izolacja domu będzie utrzymywać wewnątrz ciepło. Komin rano nadal będzie letni i bez problemu można będzie rozniecić ponownie ogień.
TYP 6
WSPOMÓC TURBULENCJE!
Turbulencja jest ważna, ponieważ podczas rozpalania przy niskiej temperaturze, tlen nie jest gotowy do wejścia w reakcję z cząsteczkami drewna. Wiry powietrza bombardują dym tlenem i ułatwiają zapłon. To jest powód, dla którego drewno w kominku łatwiej się zapali, gdy drzwi do paleniska pozostają lekko uchylone. Niektóre domy są tak szczelne, że należy otworzyć okno, żeby rozpalić ogień. Mieszek kominkowy to również doskonała pomoc aby rozniecić ogień.
TYP 7
ROZPALANIE OD GÓRY JEST LEPSZE
Wiele nowoczesnych kominków na drewno zostało zaprojektowanych do spalania od góry w dół. Zajrzyj do instrukcji obsługi lub pobierz nową z internetu jeśli swoją spaliłeś. Rozpalanie z góry na dół odbywa się przez ułożenie polan, a następnie rozpalenie na nich ognia z kilku szczap i podpałki. Palenisko szybciej osiągnie temperaturę pracy, gazy dopalają się lepiej a drewno będzie się paliło dłużej.
TYP 8
ZAWSZE WIĘCEJ NIŻ JEDNO POLANO
Zawsze należy umieścić na raz dwa lub trzy polana na ogniu – tylko jedno często samo zgaśnie. Powodem jest, że spalanie drewna dzieje się w trzech etapach, a jedno polano nie będzie w stanie podtrzymać tego proces. Więcej kawałków drewna ma większą powierzchnię, tworzy i utrzymuje więcej turbulencji, wszystkie procesy spalania zachodzą w tym samym czasie.
Źródło: http://jotul.com/pl/artykuly/osiem-wskazowek-do-rozpalania-ognia
ul. Warszawska 150
25-414 Kielce
Pon - Pt: 9-17
Sobota: 10-14
Copyright 2018 © KOMECO | Designed by Designum.pl